Nyhed

Søg på vores hjemmeside

Greve Fodbold og cheftræner for klubbens herre 2. divisions hold, Henrik Gundersen, har efter gensidig aftale valgt at stoppe samarbejdet.

 

Henrik Gundersen har, grundet forpligtelser i hans civile karriere, valgt ikke at ville fortsætte i efteråret 2017 som cheftræner i Greve Fodbold. Klubben takker Henrik Gundersen for den korte tid han har været i klubben og for den indsats, han har leveret med truppen i foråret.

 

Henrik Gundersen har nogle stærke menneskelige kvaliteter, og han har fået sat et solidt aftryk i truppen, som vi vil arbejde videre med. 

 

”Jeg er ked af, at den langsigtede aftale, der blev lavet med Henrik Gundersen ikke har vist sig mulig at fortsætte”, udtaler Sportschef Michael Madsen, ”men det er fuldt forståeligt, at prioriteten må være ens civile karriere.”

 

I forbindelse med Henrik Gundersens stop har klubben valgt, at Sportschef Michael Madsen overtager ansvaret for 2. divisionsholdet i de resterende kampe i foråret.

 

Greve Fodbold er på samme tidspunkt også stolt over at kunne præsentere en 3-årig forlængelse af vores aftale med Michael Madsen. Michael Madsen har nu været i Greve Fodbold i 4 ½ år, og han har været en meget stor faktor i vores udvikling over denne periode. Vi er glade for, at han vil være en del af det fremtidige projekt. 

 

Michael Madsen vil per 1. juli 2017 overgå til en rolle som manager for vores 2. divisionshold. Samtidig vil vores tidligere anfører og mangeårige Greve spiller, Martin Søndergaard, indtræde i det sportslige set-up med en rolle som first-team coach.

 

Martin Søndergaard har været en del af den rejse vi har været på og er med hans leder egenskaber og store Greve hjerte, det helt naturlige valg til at indgå i teamet. Dette er også helt i tråd med klubbens politik om at være en talent udviklingsklub for både spillere og trænere.

 

Vi ønsker alle tre held og lykke i deres fremtidige virke.

 

Al henvendelse i forbindelse med ovenstående kan rettes til sportschef og kommende manager Michael Madsen på telefon 2683 8901.

 

Greve Fodbold

Bestyrelsen

logo
Kontakt os
Du er velkommen til at sende os dit spørgsmål, og vi vil vende tilbage så hurtigt som muligt.


Kontakt os