Nyhed

Søg på vores hjemmeside

Rigtig mange i dansk fodbold er afhængige af gode digitale værktøjer – fra administration af klubbens medlemmer, til kommunikation med forældregruppen og udfyldelse af et holdkort. Det skaber dialog mellem spillere, trænere, dommere og andre frivillige. Det skaber overblik og systematik. Og det gør det hele både hurtigere og mere brugervenligt.
I DBU IT er vores vigtigste opgave at tænke i sammenhængende løsninger, som hjælper alle jer i ”Fodboldfamilien”. Vi bygger software, som kan spare tid og ressourcer, så vi alle kan bruge mere tid på det, vi elsker: At spille fodbold og være sammen!

Med ”Fodboldens IT nyt” vil vi løbende give jer nyt om de mange IT-værktøjer og andre digitale tiltag.

God læselyst!

 

Træningskampportal live

Vil du ”matchdate”?! På Mit DBU på web kan du nu finde den helt nye træningskampportal, hvor du kan søge træningskampsmodstandere eller reagere på andres ønsker! Du skal dog have din klub til at give dig hvervet "Træningskampopretter". Se nærmere her.
Vi kører en pilotperiode på web, hvorefter at portalen også lander i Fodbold app’en. Det sker formentlig først i det nye år.
Læs mere om portalen her.

 

Fodboldpas forude

Måske har du hørt om stramningen af databeskyttelsesloven (også kendt som persondataloven). I denne forbindelse er vi allerede nu i gang med at udvikle et såkaldt Fodboldpas. Det betyder i samme ombæring at alle spillere reelt får tildelt et spillercertifikat og at spilleren selv – på sit pas – altid er oplyst om hvor han eller hun er spilleberettiget. Det vil gøre det lettere og mere transparent for alle parter. Fodboldpasset forventes indført i foråret 2018, men vil først være obligatorisk efter sommerferien 18. Mere om det i de kommende nyhedsbreve.

 

KlubOffice netop opdateret

Mandag blev KlubOffice opdateret med flere nye funktioner. F.eks. kan klubben nu styre, hvorvidt en spiller automatisk skal spærres til holdkort, hvis vedkommende er i kontingentrestance (og låses naturligvis op automatisk, når der betales). Du kan læse mere om denne og flere andre spændende nyheder her.

På vores Facebook side kommenterer Morten fra Ballerup-Skovlunde på denne nyhed: "Og kan kun anbefale andre klubber at få automatisk kontingentopkrævning til at styre kontingent opkrævninger. Den nye automatiske spærring gør det bare endnu federe og vi sparer SÅ meget tid ift vores tidligere løsning med PBS og en masse indbetalingskort som blev væk i posten". Behøver vi at sige at det er sød musik i vores ører?

 

Klub-CMS

Tidligere på året, stemte brugerne af Klub-CMS facebook siden på deres favorit udviklingsønsker. Og derfor vidste vi præcis hvor vi skulle lægge kræfterne! Vi har nu introduceret disse to nye moduler:

  • Kalenderaktiviteter – et dynamisk modul som henter data fra KlubOffice-kalenderen. Læs mere her.
  • Træneroversigt – et dynamisk modul som henter data fra persongrupper i KlubOffice. Læs mere her

 

Og mere Klub-CMS...

Vi kan se på mange af de knap 500 (tak for tilliden!) klubsites at baggrundsbilledet tit volder kvaler for dig, som er webmaster. Hvad vælger man når man godt vil have en flot, men rolig, fodboldbaggrund til sit website? Det hjælper vi Jer med meget snart. Vi har indgået samarbejde med en dygtig fotograf, som har skudt nogle meget smukke baggrunde, som vi snart gør tilgængelige for Jer.

Og en sidste Klub-CMS nyhed. Vi arbejder lige nu på en rigtig fleksibel og brugervenlig model for hvordan man kan opbygge sine sider. Se mere herom i nyheden på vores facebook side, hvor vi har lavet en sneak peak video.

 

Fodbold app'en

Efter en desværre lidt hård fødsel på iOS, er den nye version af Fodbold app’en på gaden. Her kan du som er licenstræner, nu se dit nye digitale trænerlicenskort. Vi dropper hermed de gammeldags og ressourcekrævende plastkort, og samtidig kan du også i app’en følge din plan for at opretholde licensen. Husk at du naturligvis skal være logget ind, for at det vises korrekt!

 

KampKlar

To primære ting fylder på vores KampKlar blok p.t.; nemlig betalingsaktiviteter og kommunikationsmodul. Vi er i dialog med MobilePay vedr. en god løsning til betalingsaktiviteter, som betyder at du som træner får mulighed for at oprette aktiviteter som der skal betales for, og så kan forældre betale med MobilePay og du har altid overblikket direkte i app’en. 
Derudover så kigger vi også meget på at gøre det nemmere at kommunikere med hinanden på holdet – både på web og app. Vi giver lyd, når vi har mere nyt!

 

Klubservice

Kender du vores Klubservice site? Her er finder du manualer til mangt og meget, så den er du nødt til at bookmarke! Du finder den på http://klubservice.dbu.dk

 

Tips & Tricks

Vidste du at du på "Mit DBU" på web kan du se en samlet oversigt over dine klub- og holdhverv? I venstremenuen vælg ”Mine oplysninger” -> ”Klub- og holdhverv”. Skal der redigeres i disse, er det dog i KlubOffice det foregår!

 

The end - på første nyhedsbrev

Har du ris/ros, kommentarer eller gode idéer – enten til løsninger eller nyhedsbrevet - modtager vi med kyshånd disse på it@dbu.dk!

Har du en fodboldven, som du mener har glæde af dette nyhedsbrev, så kan vedkommende melde sig på vores liste her.

mvh
Heidi Lüthje, IT Chef

DBU

logo
Kontakt os
Du er velkommen til at sende os dit spørgsmål, og vi vil vende tilbage så hurtigt som muligt.


Kontakt os