Nyhed

Søg på vores hjemmeside

"Der mangler bolde. Der mangler bolde. Hvorfor er der ikke nogen bolde?"

 

Lignende udbrud og spørgsmål har man hørt en del af på det sidste, hvilket er fuldt forståeligt når man kigger i boldrummet og ser, at der blot ligger et enkelt net eller to med bolde. Så ja, der mangler bolde!

 

Fra klubbens side kan vi dog ikke gøre andet end bede vores trænere om ikke at tage boldene med hjem eller lade dem ligge i bilen, hvor de iøvrigt også går væsentlig hurtigere i stykker, hvis de ligger der over vinterperioden. Der er ikke lavet særegne aftaler, så der er ikke nogle trænere, der har fået en speciel tilladelse - det er ens for alle.

 

Det kan oplyses, at der i 2017 er købt bolde for mere end 100.000,- Og med en cirkapris på 250,- per bold, så burde der være mere end rigeligt med bolde til alle. Til jer, der mangler bolde størrelse 4, så er der lige indkøbt yderligere 30 bolde.

 

Der skal naturligvis være bolde for at kunne spille fodbold, og i en fodboldklub er fodbolden det vigtigste redskab. Men vi bruger pt. for mange penge på noget der burde være rigeligt af. Penge vi kunne bruge på at udvikle drenge og pige-spillere eller bruge på at skabe endnu bedre fysiske forhold.

 

Om det er ren forglemmelse for nogle træneres vedkommende eller om der simpelthen systematisk bliver stjålet bolde er svært at sige. Men vi er alle ansvarlige for at bruge klubbens midler og faciliteter bedst muligt med sund fornuft. Så hjælp os med at få alle til at aflevere bolde i bolderummet eller i containerne, så alle trænere kan få bolde til deres træning. Og med os mener vi dig og mig og alle andre. Vi er alle Greve Fodbold. :o)

logo
Kontakt os
Du er velkommen til at sende os dit spørgsmål, og vi vil vende tilbage så hurtigt som muligt.


Kontakt os